Student Awards & Honours

* Information and application forms for IBBME Internal Scholarships can be found hereExternal scholarship information, forms and links are here. Visit our Financial Resources page for complete funding information.


IBBME INTERNAL AWARDS 2013-14

Paul and Sally Wang Distinguished Graduate Scholarship

  • Albert Lam
  • Yasaman Delaviz

Wildcat Graduate Scholarship

  • Agnes Soos
  • Anna Kobb

Loo Geok Eng Foundation Graduate Scholarship

  • Masoud Hashemi Amroabadi

Norman F. Moody Award

  • Hisham Alshaer

Anna Jamieson Award

  • Agnes Soos

IBBME EXTERNAL AWARDS 2013-14
NSERC
Jason Miklas, MASc
Matija Milosevic, PhD
James Poon, PhD
Wenlian Qiao, PhD
Larissa Schudlo, PhD
Dennis Trieu, MASc
Sabine Weyand, PhD -Clinical
Meghan Wright, MASc

Jane Cheung – Himsley H&A Memorial Prize
Kathryn Atwell – Toronto Rehabilitation Institute Scholarship
Tuck-voon How – Toronto Rehabilitation Institute Scholarship
Katherine Plewa – Toronto Rehabilitation Institute Scholarship
Vicki Komisar – Toronto Rehabilitation Institute Scholarship
Sabrina Tang – Frederick Banting and Charles Best Canada Graduate Scholarship
Christian Wight – Frederick Banting and Charles Best Canada Graduate Scholarship
Kyryl Zagorovsky – Teresina Florio Graduate Scholarship in Cancer Research, The Frank Fletcher Memorial Fund
Neeraj Gupta – Hilda and William Courtney Clayton Pediatric Research Fund
Amanda Fleury – Hilda and William Courtney Clayton Pediatric Research Fund
Elham Dolatabadi – Graduate Student Endowment Fund (GSEF)
SayedHashemi Abroabadi  – Graduate Student Endowment Fund (GSEF)
Nooman Mufti – Graduate Student Endowment Fund (GSEF)
Yegor Rabets – Frank Howard Award
Abdullah Syed Muhammad – St-George Society Award

 

IBBME INTERNAL AWARDS 2012-13

IBBME Scientific Day

Podium presentation winner: Kenneth Ng

Podium honorable mention: James Stewart

Biomaterials, tissue engineering and regen med poster winner: Nika Shakiba

Biomaterials, tissue engineering and regen med honorable mention: Yasaman Delaviz

Neural, sensory systems and rehab poster winner: Jaclyn Obermeyer

Neural, sensory systems and rehab theme honorable mention: Elias Abou Zeid

Nanotechnology, molecular imaging and systems biology poster winner: Jessica J. LiNanotechnology, molecular imaging and systems biology honorable mention: Gillian Vanderlee and Petro Czupiel

Engineering in a clinical setting poster winner: Charlie Wu

Engineering in a clinical setting honorable mention: Katherine Chan

2013 IBBME Undergraduate Summer Research Program (USRP)
1st Place – Kramay Patel (Popovic Lab)
2nd Place – Priya Anandakumaran (Shoichet lab)
3rd Place – Mei Wen (Davies lab)

IBBME Undergraduate Summer Research Program – 2012 Symposium
Best presentation – Ben Ouyang
Runner up – Matthew Langley

2012-13 Queen Elizabeth II – GSST awards (former OGSST)
Brianne Burton, Mount Sinai Award
Sameer Zaheer, Mount Sinai Award
Padina Pezeshki, Thomas Noakes Award

Sally & Paul Wang Distinguished Scholarship
Alan K.Lam
Albert Lam

Seong Lim Gooi/OGS Award
Song Kim

IBBME International Scholars Program
Nooman Mufti

Loo Geok Eng Foundation Scholarship
Jian Feng Qiu

Wildcat Graduate Scholarships
Faezeh Heydari Khabbaz
James Poon

SCIENTIFIC DAY 2012: POSTERS:

Engineering in a Clinical Setting
Adeel Alam
Honorable Mention: Sameer Zaheer

Nanotechnology, Molecular Imaging and Systems Biology
Carl Walkey

Biomaterials and Tissue Engineering and Regenerative Medicine
Yasaman Delaviz
Honorable Mention: Amir Manbachi

Neural, Sensory Systems and Rehabilitation Engineering
Saba Moghimi
Honorable Mention: Eric Wan

ORAL PRESENTATION:
Lyndia Wu (Undergraduate)

 

IBBME EXTERNAL AWARDS 2012-13

Canadian Breast Cancer Foundation – Ontario Region Fellowship
Leo Chou

Toronto Rehabilitation Institute Student Scholarships
Takashi Yoshida
Daniel Vena
Varun Ohri
Steven McGie
Harris Lo

NSERC – Vanier Canada Graduate Scholarships
Nika Shakiba , (Supervisor: Peter Zandstra)
Kim Tsoi, (Supervisor: Warren Chan)

NSERC Awards
Suzanne Durocher
Andrew Myrden
Bryan Quan
Maneesha Rajora
Lewis Reis
Nika Shakiba
Kim Tsoi

CIHR Master’s Award (Frederick Banting and Charles Best Canada Graduate Scholarships)
Joshua Bernick
Hamid Ebrahimi
Jason Miklas
Andrea Kwong

Ontario Graduate Student Awards
Alexandre Albanese, PhD Candidate
Maria Cecilia Alvarez Veronesi, MaSC Candidate
Kyle Battiston , PhD Candidate
Joshua Bernick, MaSC Candidate
Kelsey Downie, MaSC Candidate
Suzanne Durocher, PhD Candidate
Hamid Ebrahimi, PhD Candidate
Mirna Guirgis, PhD Candidate
Andrea Kwong, MaSC Candidate
Chao Liu, PhD Candidate
Jason Miklas, MaSC Candidate
Amir Rez Pakdel Sefidgar, MaSC Candidate
Justin Pang, MaSC Candidate
Maneesha Rajora, MaSC Candidate
Lewis Reis, PhD Candidate
Navid Samaviti, PhD Candidate
Nika Shakiba, MaSC Candidate
Agnes Soos, MaSC Candidate
Peter Tang, PhD Candidate
Kim Tsoi, PhD Candidate
Anup Tuladhar, MaSC Candidate
Alexandra Velchinskaya, PhD Candidate